Меню сайту
Корисні посилання

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Безпека життєдіяльності

ТЕМАТИЧНІ   ЗАНЯТТЯ

з питань безпечної поведінки на водних об’єктах

 

Як стане лід – не вкорочуй собі вік!

 

Взимку все більше людей піддаються спокусі перевірити на міцність кригу на найближчій водоймі. Проте, багато хто забуває, що необдумана та необережна поведінка загрожує життю і здоров'ю.

Не треба також забувати про те, що небезпечно кататися на ковзанах у необладнаних для цього місцях.

Маючи на увазі, що структура, міцність і товща льоду змінюються на протязі пізньої осені, зими і ранньої весни, дітям не рекомендується ходити на водойми - це небезпечно для життя.

Навесні лід, під дією сонця і талої води, стає пористим і буде слабким, не дивлячись на те, що він зберігає достатню товщу.

Навіть взимку є небезпека провалитися під лід, тому що:

лід може бути неміцним біля стоку води;

тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під товстим прошарком снігу, у місцях, де водорості вмерзли в лід;

тонкий лід і там, де б'ють джерела, де швидкий плин або струмок впадає у річку;

особливо обережно слід спускатися з берега: лід може не щільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

В силу зміни погодних умов (відлиги, різкої зміни напрямку вітру) може статись відрив криги. В такому випадку не можна панікувати. Для збереження рівноваги необхідно присісти, не наближатися до краю криги і кликати на допомогу. Ні в якому разі не можна перестрибувати з однієї криги на іншу.

Для одного пішохода безпечним вважається лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 см; для обладнання ковзанки – не менше 10-12 см (для масового катання – 25 см); масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 см.

Та якщо, все ж таки, ваша цікавість та необачність узяла гору над здоровим глуздом і ви опинилися на льоду, то пересуватися треба про вже протоптаним стежкам або слідам на льоду. Якщо їх немає, маршрут свого руху необхідно продумати заздалегідь. Переконайтеся у безпечності переходу. Подивіться, чи немає підозрілих місць на кризі. Під час руху на льоду бажано мати палицю, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з'являється вода або він пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи ступні від льоду. Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги.

Якщо ви опинилися у «крижаній пастці» та провалилися під лід, широко розкиньте руки по краям льодового пролому та намагайтеся не зануритися під воду з головою. Дійте рішуче, не панікуйте! Не робіть різких рухів, вибирайтеся на лід, наповзаючи на нього грудьми і по черзі витягайте на поверхню ноги.

Вибравшись із «льодового полону», намагайтесь повзком рухатись в той бік, звідки прийшли, оскільки там міцність льоду уже перевірена. Незважаючи на те, що у вас з'явиться бажання побігти і таким чином зігрітися, не втрачайте пильності і спокійно рухайтесь аж до самого берега. На березі намагайтеся зігрітися, рухайтесь аж поки не дістанетесь безпечного теплого місця.

Не забувайте, що відправлятися на водойми поодинці небезпечно. Намагайтеся завжди повідомляти своїх знайомих про ваше місцезнаходження.

 

Небезпека наприкінці зими – льодохід та повінь

 

Деякі небезпеки наче дозрівають до сезону, у кожної з них – свій термін. Наприклад, крига може підвести нас восени, взимку і навесні. Особливу небезпеку наприкінці зими складає льодохід.

Льодохід – це рух крижин і крижаних полів на річках під дією течії чи вітру. Розрізняють весняний й осінній льодохід. При весняному льодоході рухаються крижини, що утворилися в результаті руйнування крижаного покриву.

Навесні, під час льодоходу, на річках і водоймах з'являється велика кількість крижин, які приваблюють не тільки дітей, а й дорослих. Подібні забави нерідко закінчуються трагічно, оскільки крижини часто перевертаються, розламуються, зіштовхують між собою або потрапляють у вир.

Повінь – природне лихо, що виникає, коли вода виходить за межі звичайних для неї берегів і затоплює значні ділянки суходолу.

 

Правила поведінки, якщо провалився під лід

 

- розставити руки в боки по кромці льоду, щоб утриматись на поверхні і не піти під лід;

- кликати на допомогу; зберігати спокій, не борсатися у воді;

- намагатися не обламати лід, без різких рухів потрібно спробувати вибратися із води, повзуючи грудьми та почергово витягуючи на поверхню ноги;

- вибравшись із пролому, потрібно відкотитися, а потім повзти в той бік, звідкіля прийшли (і де міцність льоду таким чином перевірено). Не дивлячись на те, що сирість і холод штовхають бігти і зігрітися, треба бути обережним до самого берега. Ну а там вже можна не зупинятись поки не опинитесь в теплому приміщенні. Якщо на ваших очах  провалилася під лід людина, негайно гукніть їй, що поспішаєте на допомогу. Все вирішує час: льодяна вода дуже швидко викликає переохолодження організму .

  • не можна підбігати до товариша, який провалився у воду;
  • до нього потрібно наближатися повзком, використовуючи для зміцнення продовгуваті предмети (лижі, лижні палки, дошки), штовхаючи їх перед собою;
  • до самого краю пролому підповзати не можна, бо у воді опинитеся удвох;
  • пасок, шарф, всяка дошка або палка, санки, лижі можуть врятувати людину. Наблизившись на максимально можливу відстань (не менше 3-4 метрів), кинь своєму товаришу мотузку, шарф, палку, аби він ухопився. Подавши підручний засіб рятування потрібно витягнути друга на лід і повзком вибратись із небезпечної зони. Потім постраждалого необхідно сховати від вітру, зняти мокрий одяг, розтерти тіло (але ні в якому разі не снігом), по можливості, вдягнути сухі речі (можна дещо зняти з себе), доставити потерпілого в тепле місце і напоїти гарячим чаєм.

ед

 

Правила поведінки під час паводків та повені

 

Дії у випадку загрози виникнення повені:

- сирени та переривчасті гудки підприємств та транспортних засобів - це сигнал «Увага всім». Негайно ввімкніть радіоприймач або телевізор. Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами.

- підготуйте документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть усе у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті.

- від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ.

- перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або підніміть на верхні полиці.

- переженіть худобу, яка є у вашому господарстві, на підвищену місцевість.

Дії в зоні раптового затоплення під час повені:

- зберігайте спокій, уникайте паніки.

- швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.

- надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.

- по можливості негайно залишіть зону затоплення.

- перед виходом з будинку вимкніть електрику та газ, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час – закрийте вікна та двері першого поверху дошками (щитами).

- підніміться на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий – займіть горішні приміщення.

- до прибуття допомоги залишайтеся на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.

- перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по можливості, допомогу.

- потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до одержання допомоги.

- не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти тощо).

 

Дії після повені:

 

- переконайтесь, що ваше житло внаслідок повені не отримало ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням, відсутні провалини в будинку і навколо нього, чи не розбите скло і немає небезпечних уламків та сміття.

- не користуйтесь електромережею до повного осушення будинку.

- обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені.

- просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території.

- електроприладами можна користуватися тільки після їх ретельного просушування.

- заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження.

- все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.

- дізнайтеся в місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

Форма входу
Календар
«  Грудень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Розкажи друзям

Час
Наше опитування
Хто відвідував наш сайт?
Всего ответов: 19

Басаньська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів© 2018
Зробити безкоштовний сайт з uCoz